Šiluminis komfortas už mažiausią kainą?!

Pragyvenimo lygiui augant, vis daugiau žmonių mąsto apie kieto kuro katilo atsisakymą ir ieško patogesnių ir draugiškesnių aplinkai šildymo sprendimų. Nuolatinis pečkūrio darbas prie katilo, periodinis katilo valymas ir malkų ruoša, tai tie darbai, kurių dažnas nori atsisakyti. Tokiu atveju kyla dilema, kokį šildymo sprendimą rinktis. Rinkoje yra keletas alternatyvų, tokių kaip, šilumos siurbliai, dujinis šildymas, granuliniai katilai arba biomasės katilai.

Stipriai populiarėjantys šilumos siurbliai dažnu atveju pasiteisina tik energetiškai efektyviuose namuose, kur metinis šilumos poreikis labai mažas. Kitu atveju šidymo išlaidos ženkliai išauga, o norintys sutaupyti sumažina šildymo temperatūrą ir per didžiausius šalčius jaučia šiluminį diskomfortą. Šaldytuvas – yra šilumos siurblio analogas, todėl visi puikiai žinome kas būna, kai sandariai neuždarome durelių. Taip pat su šilumos siurbliu, kai namas kiauras, arba reikia apšidyti didelės kvadratūros patalpas. Dažnai daugelis mano, kad nuo šildymo kainos šoko išgelbės saulės elektrinė ant stogo. Bet ar tikrai geriausia išeitis didelės investicijos, kurių graža daug daug metų, bet tik tuo atveju jeigu niekas neges ir nereikės papildomų investicijų. Energetiškai efektyvių namų šilumos poreikis mažas, bet ir tokiais atvejais investicijos į šildymo sistemas būna didelės. Į šildymo kainą įtraukus šildymo įrenginių ir saulės elektrinės nusidėvėjimą šis šildymas tampa gana brangus.

Kita šildymo alternatyva – dujos. Šis būdas ko gero patogiausias, bet ir jis nėra pigiausias ir draugiškiausias aplinkai. Visam pasauliui einant žaliuoju kursu tik laiko klausimas, kada šis iškastinis kuras bus apmokestintas akcizais ir taip mažinamas tokio kuro naudojimo patrauklumas. Dujinis šildymas turi tam tikrų įsirengimo apribojimų, tokių kaip komunikacijų būvimas arti sklypo. Kitas svarbus niuansas yra tai, kad naujai statomuose namuose nesudaroma galimybė šildytis iškastiniu kuru, todėl dujų naudojimo galimybės ateityje bus apribotos. Šiuo metu dujų kaina pakankamai didelė, todėl toks šildymas taip pat tinkamas tik energetiškai efektyviems namams.

Trečioji šildymo alternatyva – medžio granulės. Tai perdirbtas biokuras, kuris turėtų būti draugiškas aplinkai bet ne piniginei. Medžio granulių gamyba, sudėtingas procesas, kuriam reikia sudėtingos įrangos, gamybos metu sunaudojama nemažai energijos ir įdedama daug darbo. Visa tai įskaičiuota į galutinę kainą, kurią vartotojas moka. Daug kas teigia, kad granulės gaminamos iš atliekų (medžio pjuvenų) liekančių po medžio apdirbimo. Deja tik mažoji dalis medžio apdirbimo įmonių granules gamina vietoje. Daugeliu atveju medžio skiedrų gamintojai pjuvenas atsiveža. Kadangi pjuvenų tūris didelis, todėl jų transportavimas brangus, už kurį taip pat sumoka galutinis medžio granulių pirkėjas, taigi nereikėtų stebėtis aukštomis medžio granulių kainomis. Nes jų kaina priklauso nuo daugelio dedamųjų. Kitas nemalonus atvejas, prastos kokybės medžio granules, kurios turi daug priemaišų, trukdančių sklandžiai šildytis namus. Tokiu atveju nuolatos reikia tikrinti katilą ir jį valyti. Atskirti kokybiškas granules nuo nekokybiškų pirkėjui nelengva, nes tam reikia laboratorinių tyrimų. Todėl dažnai žmonės sugaišta nemažai laiko ieškodami kokybiškų granulių.

Ketvirtoji šildymo alternatyva – biomasė arba medžio skiedros. Drąsiai galima teigti, kad biomasė – pigiausias šildymo būdas. Automatizuoti biomasės katilai ledžia mėgautis šiluminiu komfortu už mažiausią kainą. Šiuolaikiniai katilai kontroliuoja šildomų patalpų temperatūrą, todėl namuose nebus nei per daug karšta, nei per daug šalta. Ištisus metus galėsite mėgautis karštu vandeniu, nes jie gali dirbti tiek žiemą tiek vasarą. Katilai veikiantys dujų generacijos principu geriau sudegina kurą, o to rezultatas susidaro iki dviejų kartų mažiau pelenų nei kieto kuro katiluose. Degimo produktas – dūmai neturi šlakų ir dervų, kurios limpa prie katilo sienelių, todėl katilas dirba efektyviai ilgą laiką ir nereikia nuolatinės priežiūros. Šiuolaikiniuose katiluose degantis kuras neišskiria dūmų ar kvapų, todėl jie yra draugiški ne tik aplinkai, bet ir kaimynams. O pats didžiausias tokių katilų privalumas – galimybė pasiruošti kuro patiems. Tokiu atveju kiekviena šaka ar krūmas gali tapti puikiausiu kuru jūsų katilui. Dažnai šakos ir krūmai yra kaip niekam nereikalingos šiukšlės, kurias žmonės atiduoda kartais net primoka už išvežimą. Turint sausų šakų tereikia išsinuomoti medienos – šakų smulkintuvą ir per trumpą laiką prisiruošite kokybiško kuro visai žiemai. Tokiu atveju jusų šildymas žiemą ir karšto vandens ruošimas visus metus kainuos tik smulkintuvo nuomos kainą ir žinoma pareikalaus šiek tiek darbo. Visa pridėtinė nauda lieka jums. Bus sutvarkyta aplinka, susmulkintos ir panaudotos šakos, krūmai, bei bus pasiruošta kuro šildymo sezonui.

Nebūkite abejingi aplinkai ir klimatui. Kiekviena tinkamai panaudota šaka ar krūmas duoda naudą ne tik jums bet ir gamtai. Krūmus ir šakas deginkite ne palaukėje, o katile!